KalDer'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar oldu

Mükemmellik kültürünü yaşam biçimine dönüştürerek Türkiye’nin rekabet gücünü ve refah düzeyini artırmak adına öncü çalışmalara imza atan Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) yeni başkanı belli oldu.

KalDer’de 2009 yılından bu yana önemli görevler üstlenen Yılmaz Bayraktar, KalDer’in Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. KalDer’in yeni yönetim kurulu ise cinsiyet dengesinin korunduğu, KOBİ ve özel sektör alanında, kamu, akademi dünyasının öncü isimleri ile sivil toplum kuruluşlarının deneyimli, kaliteye gönül vermiş temsilcilerinden oluştu. Başkanlık görevinden dolayı büyük bir onur duyduğunu söyleyen Bayraktar, “Tüm sektörlerde, bölgelerde, ülkemizde ve küreselde; değişimi yaymayı, bilgiyi paylaşmayı, yaşam kalitesi yüksek sürdürülebilir bir gelecek sağlamayı ve sürdürülebilir değer yaratmayı amaçlıyoruz.  KalDer olarak Türkiye’deki şube ve temsilciliklerimizle ülkemize hizmet sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin öncü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) yeni yönetim kurulu başkanı Yılmaz Bayraktar oldu. İstanbul’daki Titanic Business Kartal Otel’de düzenlenen genel kurul toplantısında, Bayraktar KalDer’in yeni yönetim kurulu başkanı seçilirken, Dr. Erhan Baş ve Filiz Öztürk başkan yardımcısı, Fatma Aydoğdu ise sayman olarak belirlendi.

 

“Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ilkesi ile hareket ettik”

KalDer Yönetim Kurulu’nda başkanlığı, başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra, EFQM Ülke Yöneticileri Kurulu’nda KalDer temsilciliği görevlerini üstlenen Bayraktar, başkanlık görevinden ötürü onur duyduğunu söyledi. “KalDer ile tanışmam 2009 yılında oldu. O dönemden bugüne bir kalite gönüllüsü olarak ülkem adına fayda üreten KalDer’de pek çok farklı alanda gönüllü olarak çalıştım” açıklamasını yapan Bayraktar, “KalDer’in bundan önceki tüm yönetimlerine değerli katkıları için bir kez daha teşekkür ediyorum. Göreve gelen yönetim, denetim ve etik kurullarımız; ülkemiz iş dünyasına yön veren başarılı kuruluşlarımızın temsilcilerinden oluşuyor. KalDer çalışma hayatında eşitlik ve etik ilkelerinin yayılımına önem veren örnek bir STK olarak; yeni yönetimin oluşumunda da ‘toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak’ ilkesi ile hareket etti. Yönetim listemizde bu hassasiyetimizi görebilirsiniz. Bu durumun olumlu etkileri çalışmalarımıza da yansıyacak. Üye profili ile özel sektöre, kamuya, sivil toplum kuruluşlarına, gençliğe KalDer gibi dokunabilen kuruluşların sayısı çok değil. Bunun bilincinde olarak iş birlikleriyle işte ve yaşamın her alanında kalite kültürünü yaymak için güçlü bir yönetim kurulu ile görevimize başladık” diye konuştu.

 

“KalDer, yaratıcı ve yenilikçi fikirlerin destekçisi, uygulayıcısı olacak”

Salgın sürecinde yaşanan değişimin hayatın her alanında olduğu gibi KalDer’in iş yapış şekillerini de değiştirdiğini dile getiren Bayraktar, “Covid 19 salgını ile teknolojik alt yapısını daha önce güçlendiren ve çalışma şeklini yenileyen KalDer, ‘online’ dünyaya kendini hızlıca uyumlandırdı. KalDer gelecek çalışmalarında da dönüşüm ve dijital gelişmeleri yakından takip ederek, yaratıcı ve yenilikçi fikirlerin destekçisi, uygulayıcısı olacak. Bugün geldiğimiz noktada dönüşümün kaçınılmaz olduğunu, dijitalleşme ve teknolojik yatırımların önemini daha etkili bir biçimde hissediyoruz” dedi.

Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı’nın EFQM Modeli’nin, bir yönetim aracı olarak 1992 yılından bugüne KalDer üyeleri tarafından benimsendiğini anımsatan Bayraktar, şu açıklamaları yaptı: “Modelin; yaşadığımız salgın günlerinde stratejik planlama, kriz yönetimi, kurumsallaşma, dijitalleşme ve performans ve dönüşümün yönetilmesi gibi konularda kurumlar için önemli bir rehber olacağına inandığımızdan dolayı daha fazla kurumun EFQM Modeli’ni benimsemesi ve uygulaması için çalışacağız. Tüm sektörlerde, bölgelerde, ülkemizde ve küreselde; değişimi yaymayı, bilgiyi paylaşmayı, yaşam kalitesi yüksek sürdürülebilir bir gelecek sağlamayı ve sürdürülebilir değer yaratmayı amaçlıyoruz. KalDer olarak Türkiye’deki şube ve temsilciliklerimizle ülkemize hizmet sunmaya devam edeceğiz Yeni görev alan yönetimimiz; EFQM Modelinin öngördüğü gibi, ‘geleceğe odaklanarak yön belirleyecek’ ‘her seviyede liderlik’, çağa ayak uydurmak için ‘değişimden çok dönüşüm’, ‘yönetimde çeviklik’, çığır açmayı amaçlamış ‘yıkıcı düşünce’ ile ‘esnek ve uyumlu’ bir performans sergileyecektir.”

 

Yılmaz Bayraktar Kimdir?

1954 yılında Ardahan’da doğan Yılmaz Bayraktar, evli ve bir çocuk babasıdır.  ‘Devlet Parasız Yatılı’ sınavını kazanarak başladığı Diyarbakır Maarif Koleji eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.1976-1978 yılları arasında İngiltere’de University of Wales Makine Mühendisliği Bölümü’nde ‘Endüstri İçin Dizayn ve İş İdaresi’ başlıklı yüksek lisans programını tamamladı. İş yaşamına 1979 yılında Tüpraş İzmit Rafineri Müdürlüğü’nde başladı ve 1999 yılında Rafineri Müdür Yardımcılığı görevinden ayrıldı.

1999-2006 yıllarında merkezi Orlando’da bulunan Siemens Power Generation şirketinin ‘İşletme ve Bakım’ anlaşması altındaki Bosen Enerji Elektrik Üretim Birleşik Çevrim Santrali’nde Tesis Müdürü olarak çalıştı. 2006 yılında Tüpraş’ın özelleştirilmesi ile Genel Müdür Yardımcısı olarak yeniden görev aldı. Bu görevi yürütürken Toplu İş Sözleşmeleri ve Değişim Yönetimini de yönetti.  Bayraktar; bir dönem KSO Yönetim Kurulu, Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı Yönetim Kurulu ve Tüpraş Etik Kurul Üyelikleri görevlerinde bulundu. Önceki dönemlerde Türkiye Kalite Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Başkanlık görevlerinde bulundu. Yılmaz Bayraktar halen Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi olarak ‘Proses Emniyeti Yönetimi’ dersini vermektedir.
 

KalDer Yönetim, Denetim ve Etik Kurul Üye Listesi

 

Yönetim Kurulu

 

Ali Erman Aytac

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü

Barış Arat

Barat Endüstriyel Genel Müdürü, BAŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Emin Direkçi

Rota Ofset Genel Müdürü, KalDer Bursa Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Erhan Baş

Genveon İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü

Evrim Hizaler

Adel Kalemcilik Genel Müdürü

Fatma Aydoğdu

Tezmaksan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi, TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi

Filiz Öztürk

Opet Yönetim Kurulu Üyesi

İ.Serdar Kemaloğlu

Tüpraş Genel Müdür Yardımcısı- Teknik

Kanan Mirzayev

SOCAR Türkiye Strateji Başkanı

Mutlu Kutlu

Panasonic Life Solutions Türkiye Başkan Yardımcısı, İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim İş Bölümü

Yılmaz Bayraktar

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Dr. Tuba Canvar Kahveci

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi

Aydın Kuzaltı

Teka Eurasia Bölgesel CEO

Aylin Tülay Özden

Doruk Otomasyon Yönetim Kurulu Üyesi & ProManage Genel Müdürü

Tuğrul Baran

LAV Genel Müdürü

Derya İren

Siemens Dijitalizasyon ve End. 4.0 Pazarlama Müdürü

Murat Yasa

Aromsa Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü

Nursel Ölmez Ateş

Borusan Grup İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı

Zeynep Demir

KADEM Genel Sekreteri

Levent Alkışlar

Aselsan Rehis Sektör Başkanlığı Kalite Yönetim Direktörü

Tülay Hacıoğlu Şengül

Maysan Mando Genel Müdürü, TAYSAD Yönetim Kurulu Üyesi

Ayşe Abamor Bilgin

Aygaz Genel Müdür Yardımcısı - Teknik ve Yatırımlar

 

Denetim Kurulu

 

Mehmet Selam

Akwel Otomotiv Genel Müdürü

Sami Arıcan

Kale Oto Radyatör Kalite Müdürü

Tamer Tok

Fikir (F2R) Danışmanlık Kurucu Ortağı

Aveon Global Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi

Özgenç Şengün

Aras Kargo Organizasyonel Gelişim Müdürü

Tuna Çakır

Kardem Tekstil İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Müdürü

Hakan Yaşdal

Şişecam İşveren Markası ve İç

İletişim Müdürü

 

 

Etik Kurul

 

Dr. Nafız Turgut

Akfen Holding İdari İşler Direktörü

Mehmet Sadık Eser

Tüpraş Kalite Sistemleri Müdürü

Yeşim Ömeroğlu Ünlü

Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi Okul Müdürü

Asaf Mert Aksu

Oyak Enerji Milangaz (Likitgaz Dağtıtım ve End. A.Ş) İnsan Kaynakları Direktörü

Ömer Özkan

SOCAR İş Süreçleri ve Kalite Yönetim Sistemleri Müdürü

Filiz Tezakil Çekirge

Vaillant Group Giriş Kalite ve Sürdürülebilirlik Yöneticisi


Hibya Haber Ajansı

Okunma